header img

Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR)

Manyetik Rezonans Görüntüleme 3T

MR odasında çok güçlü bir mıknatıs bulunmaktadır. Bu odaya girmeden önce vücudunuzda operasyonla yerleştirilmiş ya da kaza (ateşli silahla yaralanma vb) sonucu herhangi bir metal cisim olup olmadığını görevli personele bildirmeniz gerekmektedir.

Tetkik öncesi hasta üzerindeki tüm metal cisimleri çıkartmalıdır. MR odasında bulunan metaller MR cihazı tarafından çekilerek yaralanmalara neden olabilir.

Cep telefonu, manyetik şeritli kartlar (banka kartları) , kol saati, harici işitme cihazı vb. eşyalar manyetik alan içinde bozulmaktadırlar.

MANYETİK REZONANS 3T

İnsan vücuduna radyasyon vermeksizin kesitsel olarak görüntülenmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu inceleme tekniğinde manyetik alanda radyofrekans dalgaları kullanılır. Merkezimizde GE Marka SIGNA™ Pioneer AIR Edition 3 Tesla Cihazı kullanılmaktadır.

Tetkik öncesi ön hazırlık gerekli midir?

Genellikle MR tetkikleri  için ön hazırlık gerekmemektedir.  Ön hazırlık gerektiren özel MR tetkikleri konusunda  görevli personelimiz sizleri önceden bilgilendirecektir.

Kimler bu MR tetkikini yaptıramaz?

Vücudunda Kalp Pili Bulunanlar MR cihazına ve ortamına giremezler. Ancak günümüzde yeni üretilmiş bazı kalp pilleri MR ile uyumludur. Bu konuda üretici firmanın bilgilerine başvurunuz.

 Kohlear implantlı, nöral stimulator implantlı hastalar bu tetkike giremezler.

Bazı eski tip yapay kalp kapağına sahip hastalar, vücudunda şarapnel/kurşun vb. metalik cisim bulunan hastalar bu tetkike alınmazlar.

Stent taktıran hastaların en az 6 hafta , ortopedik implant taktıran hastalarımızın en az 3 ay sonra MR tetkiki yaptırması önerilmektedir.  

Gebeler için MR tetkikinin bilinen veya kanıtlanmış sakıncası olmamakla birlikte, önlem olarak özellikle gebeliğin ilk üç ayında MR tetkiki yapılması acil koşullar dışında önerilmemektedir. Gebelerde kontrast madde yapılmaması gerekmektedir.

GE Marka SIGNA™ Pioneer AIR Edition 3 Tesla

Bazı durumlarda MR tetkiki sırasında damardan kontrast madde verilerek daha ileri tanısal bilgi sağlanmaktadır. Bu nedenle herhangi bir maddeye ya da ilaca karşı alerjisi olan hastalarımız ve böbrek hastalığı bulunanlar bunu çekim öncesi yetkililere bildirmelidir.

Bebek emziren annelere gerek görülmesi durumunda kontrast madde verilebilir ancak verilen kontrast maddenin çok az bir kısmı süt ile bebeğe geçmektedir.

Şimdi Ankara'da ilk 3 Tesla MR Ultramar Tıbbi Görüntüleme Merkezimizde kullanılan GE Marka SIGNA™ Pioneer AIR Edition 3 Tesla MR Cihazı Broşürü inceleyin.

ULTRAMAR MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME 3T

Mithatpaşa Caddesi No:16/B 06420

Yenişehir / Kızılay / ANKARA

Tel: +90 (312) 431 64 84

GSM: +90 (530) 763 28 68

Faks: +90 (312) 431 64 87 

 

E-Mail: info@ultramar.com.tr

Web: www.ultramar.com.tr

 

ULTRAMAR İletişim

Ultramar Galeri

Bu internet sitesinde sizlere daha iyi hizmet sunulabilmesi için çerezler kullanılmaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Gizlilik ve Kişisel Verilerin Korunması metnini inceleyebilirsiniz.
Gizlilik ve Kişisel Verilerin Korunması KABUL ET KABUL ETME