Dijital Mamografi

Dijital Mamografi


Meme Kanseri Günümüzde Giderek Artan Sıklıkta Görülen Ancak...

Meme kanseri günümüzde giderek artan sıklıkta görülen ancak erken teşhis edildiğinde tam tedavisi mümkün olan bir kanser türüdür.

Maalesef 10 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. Ancak erken teşhis edildiğinde, hayatta kalmanın yanısıra, kozmetik açıdan hiç farkedilmeyecek kadar az hasarla bu hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Biz Meme Kanseri Taraması Yapıyoruz!

Mesleki deneyimli ekibimizle, en son teknoloji ve kaliteli teknik ekipman kullanarak hastalarımızın isteklerini öncelikle gözeterek, güleryüzlü ve sıcak bir ortamda tetkiklerinizi yapıyoruz. Tetkiklerinizi dijital ortamda saklayıp , isterseniz kontrol zamanı geldiğinde sizi arayıp kontrol zamanızı hatırlatıyoruz.

Ultramar'da Meme Kanseri Taraması - Tedavi Hazırlığı Nasıl Yapılır?

1-Dijital mamografi denilen özel amaçlı üretilmiş bir röntgen cihazıyla
2-Dijital mamografinin yeterli olmadığı durumlarda ultrasonografi ekleyerek
3- Yine de niteliği hakkında emin olunamayan kitleler mevcutsa, örnek sıvı veya doku (biyopsi) alınarak mikroskopik incelemeye gönderilerek .
4-Bu örnekleme işlemi radyoloji uzmanı tarafından mamografi veya ultrasonografi rehberliğinde gerçekleştirildiğinden:
A- Şüphelenilen doğru noktadan örnekleme garantilenmiş olur
B- Ağrı ve acı hissi çok az olur (lokal anestezi de uygulanır)
5-Meme kanseri taramasında bulunan kitle eğer çok küçükse, elle hissedilemeyeceğinden, özel tekniklerle işaretlenir ve genel cerrahi uzmanıncaufak bir cerrahi müdahaleyle biyopsi bölgesinin bir bütün halinde çıkartılması tercih edilebilir. Böylece cerrahın doğru yeri çevresiyle birlikte çıkartarak, biyopsi işleminin aynı zamanda daha başka bir ameliyat gerektirmeyecek şekilde tedavi edici olması sağlanır (meme koruyucu cerrahi).
Randevunuzu Alın, 1 Saatinizi Bize Ayırın (Belki De 30 Dakikanızı).

Her yaşa uygun ayrı tarama yöntemleri bulunmakta olup, 35 yaş altı veya üstü tüm kadınlara gerekirse farklı metodlarla meme kanseri taraması gerçekleştirilmektedir.

Örneğin genç hanımlarda ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntüleme (mrg) teknikleri, dijital mamografiye göre bazı durumlarda ek bir avantaj sağlayabilmektedir.

Dijital Mamografi Çekimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Mamografi çekimi; bu konuda özel eğitim almış bayan teknisyenlerimiz tarafından yapılacaktır.

Meme özel bir platform üzerine dikkatlice yerleştirilir ve daha sonra plexiglass dan yapılmış bir mekanizma ile sıkıştırılır. Kaliteli bir mamografi görüntüsü elde etmek için memenin optimal derecede sıkıştırılması gereklidir. Bu sıkıştırma sayesinde, meme dokusunun aldığı radyasyon dozu da azalacaktır (çok duyarlı meme dokusuna sahip hanımlarda bu baskı hissi rahatsızlığa neden olabilir, böyle kişiler mamografi randevularını menstruasyon bitiminden 5 gün sonrasına almaya özellikle dikkat etmelidir). Teknisyen sıkıştırma sonrasında hemen röntgen çekimi için düğmeye basar. Meme dokusu 5-10 saniye sıkışık durumda kalır ve çekim sonrasında sıkıştırma otomatik olarak ortadan kalkar. Bu şekilde bir taraf memenin iki farklı pozisyonda çekimi yapılır ve daha sonra aynı işlemler diğer taraf meme için tekrarlanır.
Dijital Mamografi Çekimi Sırasında Ne Hissedeceğim ?

Çekim öncesinde meme dokunuzda aşırı hassasiyet olduğunu teknisyenimize bidirmeniz halinde, cihazımızın programı ve sılıştırma şiddetinde gerekli düzenlemeler yaparak mamografi çekiminin sizin için olabildiğince ağrısız bir deneyim olmasını sağlamaya çalışacağız.

Merkezimizde Verilen Diğer Meme Sağlık Hizmetleri:

Dijital galaktografi
Meme ultrasonografi
Meme mr (manyetik rezonans) görüntüleme